Třetí trimestr - 25. - 40. týden

 

25. týden těhotenství – Je mi 23 týdnů, měřím cca 22 cm a vážím cca 700 g.

Mohu sevřít ruku v pěst. V mých plicích pokračuje vývoj krevních cév a začínají se mi otevírat nosní dírky. Hluboko v mých dásních se v pupenech vyvíjejí základy trvalých zubů. Nervy v okolí úst mám již citlivější a připravují mě na základní úkol po porodu – sát mléko. V pupeční šňůře mi vedou jedna žíla a dvě tepny, obklopeny pevným rosolem. Pupeční šňůra představuje pro mě spojení se životem.

 

26. týden těhotenství – Mám 24 týdnů, měřím cca 23 cm a vážím téměř 910 g.

Plíce mi neustále dozrávají, rostu, a proto se prostor v děloze začíná zmenšovat. Moje páteř se zpevňuje a je více pružná a mému rostoucímu tělu poskytuje oporu. Umím vdechnout a vydechnout. Tep se mi zrychluje při reakci na zvuky. Dokonce se dokážu pohybovat v rytmu hudby.

 

27. týden těhotenství – Je mi 25 týdnů, měřím asi 24 cm a vážím kolem 1 kg.

V této době se mi otevírají oční víčka a začíná se mi tvořit sítnice, jsem nyní schopné vnímat změny světla. Na jazyku a v ústech mám již plně funkční chuťové pohárky: stále se mi zdokonaluje vyšší mozková činnost.

 

28. týden těhotenství – Mám 26 týdnů, měřím cca 25 cm a váží cca 1,1 kg.

Moje kůže je červená a již zcela pokrytá mázkem – ochranným tukovým obalem. Začínají se mi vyvíjet svaly.

 

29. týden těhotenství – Je mi 27 týdnů, měřím cca 26 cm a vážím asi 1,25 kg.

Mozek mi roste tak rychle, že velikost mojí hlavy nyní proporčně odpovídá zbytku těla. Můj mozek může řídit dýchání a tělesnou teplotu. Povrch mozku mám čím dál víc nepravidelný, jak se vyvíjejí rýhy a brázdy, které jsou známé jako mozkové závity (gyri) a jsou výsledkem vybudovaných spojení mezi nervovými buňkami. Moje oči se mohou pohybovat v důlcích a jsem více citlivé na světlo, zvuk, chuť a vůně.

 

30. týden těhotenství – Je mi 28 týdnů, měřím (od temene po kostrč) cca 27 cm

a váží asi 1,36 kg. Mizí mi lanugo (časné ochlupení těla). Vlasy mám silnější. Moje kostní dřeň převzala od jater úlohu tvorby červených krvinek. Kostra se mi zpevňuje (kostnatí) a mozek, svaly a plíce pokračují v dozrávání.

 

31. týden těhotenství – Jsem staré 29 týdnů, měřím cca 28 cm a vážím kolem 1,6 kg.

Zatímco celkový můj růst se zpomaluje, budu pokračovat s přibíráním na váze. Můj mozek pokračuje v růstovém sprintu. Plíce jsou posledním hlavním orgánem, který mi plně dozrává. Oční víčka mám již otevřená a zavírám je pouze při spánku.

 

32. týden těhotenství – Je mi 30 týdnů, měřím 29 cm a vážím cca 1,8 kg.

Vnitřní orgány mi dále dozrávají. Umím novou dovednost – otáčet hlavičkou ze strany na stranu. Prospím 90 – 95 % dne, ale když jsem vzhůru, energicky se hýbu a otevírám a zavírám oči. Změním svou polohou hlavičkou dolů – nejvhodnější pozici pro porod.

 

33. týden těhotenství – Mám 31 týdnů, měřím 30 cm a vážím cca 2 kg.

Rychlý růst mého mozku zvětšuje velikost hlavičky v tomto týdnu o cca 9,5 mm. Pokračuje hromadění podkožního tuku a to mění barvu mojí kůže z červené na růžovou. Kosti mám plně vyvinuté, ale stále měkké a poddajné a začínám ukládat důležité látky pro můj další vývoj – železo, vápník a fosfor.

 

34. týden těhotenství – Je mi 32 týdnů, měřím cca 32 cm (od temene po kostrč) a 43 cm s nataženýma nohama. Vážím cca 2,3 kg.

Vyvíjí se mi imunitní systém, který je nezbytný k boji s infekcí. Moje pohyby jsou silnější a pomalejší. I když moje ostatní kosti tvrdnou, lebeční kosti se pořád mohou pohybovat jedna po druhé poměrně volně (konfigurace). To mi umožňuje snadněji opustit porodní kanál.

 

35. týden těhotenství – Jsem staré 33 týdnů, měřím cca 33 cm a vážím 2,55 kg.

Můj centrální nervový systém je zralý, můj trávicí systém je téměř kompletní. A mám plíce téměř úplně zralé.

 

36. týden těhotenství – Je mi 34 týdnů, měřím 34 cm (od temene po kostrč), 4550 (celkově). Vážím cca 2,75 kg.

Mám již v děloze málo místa, již tolik nekopu, spíše se přetáčím. Přes den jsem delší dobu bdělé a to se odráží ve větším rozsahu mých obličejových výrazů. Ledviny mám již plně vyvinuty a moje játra jsou schopna zpracovávat některé odpadní látky. Nehty na rukou mi kompletně překrývají konečky prstů. Obličej mám vyhlazený.

 

37. týden těhotenství – Dítěti je 35 týdnů, měří 35 cm (od temene po kostrč) a 47 cm (celkově). Vážím cca 2,95 kg.

Od tohoto týdne jsem považováno za zcela donošené. Můj mozek se nadále vyvíjí. Zmizela mi většina chmýří (lanugo). Imunitní systém se dále vyvíjí, aby mě mohl chránit po narození. Protilátky, které si nevytvořím sám, dostanu od matky přes placentu.

 

38. – 40. týden těhotenství – Jsem staré 36 – 38 týdnů, měřím 38 (od temene po kostrč) a 48 cm (celkově). Vážím cca 3,25 kg.

Jsem nyní klinicky zralé a můžu se kdykoliv narodit. Všechny tělesné systémy mám plně vyvinuté. Mám teď více kostí než dospělý člověk, protože po narození během růstu některé kosti srostou. Mám kolem 70 různých reflexů, které mi po narození pomohou vypořádat se s vnějším světem. Placenta již začíná stárnout a je již méně efektivní v přenosu živin. V děloze je méně plodové vody a pupečník brzy ukončí svou funkci. Až se narodím a poprvé nadechnu, nastanou změny v srdci a tepnách – krevní tok bude odkloněn do plic.