Druhý trimestr - 13.- 24.týden

 

13. týden těhotenství – Mám 11 týdnů, měřím 65 až 78 mm a vážím 13 až 20 g.

Nervové buňky se mi rychle rozmnožují a vyvíjejí se jejich spoje. Mám už zcela dotvořen krk, který mi může podporovat pohyby hlavy. Už jsem schopné vnímat zvuky. Uši sice ještě nemám zcela úplně dotvořeny až do 24. týdne, ale vnímám zvuky prostřednictvím receptorů pro vnímání vibrací umístěných v kůži. Moje játra začínají vylučovat žluč a ledviny vylučují moč do močového měchýře.

 

14. týden těhotenství – Je mi 12 týdnů, měřím 80 až 93 mm a vážím téměř 25 g.

Moje pohyby jsou plynulejší. Už mohu ohýbat, natahovat a otáčet prsty na rukou. Umím hýbat rukama, zápěstím, dolními končetinami, koleny a prsty na nohou. Na hlavě mi začínají růst první jemné vlásky. Připravuji se na život vně dělohy nacvičováním dýchacích pohybů.

 

15. týden těhotenství – Jsem staré 13 týdnů, měřím 104 až 114 mm a vážím cca 50 g.

Dokáži sevřít ruku v pěst, ale zatím to neovládám mozkem. Na kůži se mizačíná objevovat lanugo – jemné ochlupení, které mi pomůže regulovat tělesnou teplotu. Nad očima mi začíná růst obočí. Moje drobné kůstky ve středním uchu se začínají zpevňovat (kostnatí).

 

16. týden těhotenství – Je mi 14 týdnů, měřím 108 až 116 mm a vážím cca 80g.

Končetiny mám dokončeny a klouby pohyblivé. Moje původně chrupavčitá tkáň kostry se mi zpevňuje ukládáním vápníku. Nervový systém mi již funguje a svaly reagují na stimulaci z mozku, takže mohu svoje pohyby koordinovat. Jsem velice aktivní.

 

17. týden těhotenství – Mám 15 týdnů, měřím tak 11 až 12 cm a vážím asi 100 g.

Nastává mi období rychlého růstu, protože se pod mojí kůží začíná ukládat tuk a pomáhá mi udržovat teplo a dodává mi energii. Můj oběhový a močový systém pracují dokonale. Srdce mi přečerpá až 24 litrů krve za den. Mohu slyšet zvuky z matčina okolí a některé se mnou dokonce i trhnou. Protože zkouším dýchat, hrudník se mi pohybuje. Moje plíce začínají vydechovat amniotickou tekutinu.

 

18. týden těhotenství – Je mi 16 týdnů, měřím (od temene po kostrč) 12,5 až 14 cm a vážím cca 150 g.

Kroutím se, otáčím, vrtím, kopu a procvičuji své reflexní pohyby. Uvnitř mých rychle rostoucích plic se mi utváří plicní sklípky (alveoly). Na prstech se mi vytvářejí bříška a na kůži se mi začínají objevovat jedinečné viry a závity, které tvoří otisky prstů, tzv. papilární linie. Moje oči se přesunují do své správné polohy. Ve střevech se mi začíná hromadit první stolice (smolka). Jestli jsem chlapec, tak se mi začíná tvořit prostata.

 

19. týden těhotenství – Mám 17 týdnů, měřím 13 až 15 cm a vážím asi 200 g.

Moje žlázy v kůži vylučují hustou bílou mastnou látku zvanou mázek. Ten mi chrání ještě nevyzrálou kůži před působením vody. Podobně mám chráněny i nervy – tzv. myelinovým obalem, který je pokrývá. Myelin je látka, která vlákno izoluje a umožňuje hladký, rychlý přenos informace nezbytný pro uskutečňování koordinovaných obratných pohybů. Moje trávicí ústrojí začíná tvořit žaludeční šťávy, které pomáhají vstřebávat amniotickou tekutinu, která se pak filtruje v ledvinách a je vyloučena zpět do amniotického vaku.

 

20. týden těhotenství – Je mi 18 týdnů, měřím 14 až 16 cm a vážím cca 225 g.

Nyní se nacházím v klíčovém stadiu pro vývoj mých smyslů: chuti, čichu, sluchu, zraku a hmatu. Nyní mohu konečně slyšet a rozeznat matčin hlas. V určitých částech mého mozku se vyvíjejí nervové buňky, které odpovídají na podněty smyslových orgánů. Začínají se mi utvářet asociační centra potřebná k rozvoji paměti a funkce myšlení. Pokud jsem holčička, tak mám již v tomto období vyvinuto ve vaječnících 2 miliony vajíček. Tento počet je ale v době narození zredukován na pouhý milion.

 

21. týden těhotenství – Jsem staré 19 týdnů, měřím asi 16 cm a vážím kolem 300 g.

Smysly, které budu používat k získávání informací o světě, se mi vyvíjejí každým dnem. Na jazyku se mi vytvářejí chuťové pohárky a vývoj mého mozku a nervových zakončení je dostatečně pokročilý na to, abych mohlo používat hmat.

 

22. týden těhotenství – Je mi 20 týdnů, měřím cca 19 cm a vážím cca 350 g.

Mozek dítěte mi nyní začíná rychle růst. Mám už potní žlázy a kůže méně průsvitnou, ačkoliv moje krevní cévy jsou stále vidět. Mám zcela vytvořeny nehty a pokračují mi v růstu. Pokud jsem chlapec, tak mi začínají sestupovat varlata z pánve do šourku a ve varlatech se již tvoří primitivní sperma.

 

23. týden těhotenství – Mám 21 týdnů, měřím asi 22 cm a vážím téměř 455 g.

Moje tělo i obličej už nabývá podoby novorozence. V ústech se mi objevují výčnělky – zárodky zubů. Moje kůstky ve vnitřním uchu zesílily, což mi umožňuje výrazněji slyšet zvuky pronikající z venku. Oči mám vyvinuté, jen duhovky nemají ještě dostatek pigmentu. Uvnitř těla mi roste slinivka břišní, která bude moje tělo zásobovat inzulínem, důležitým hormonem pro ukládání tuku v tkáních.

 

24. týden těhotenství – Jsem staré 22. týdnů, měřím 21 až 22 cm a vážím 540 g.

Tento týden je pro mě velice významný, protože nyní jsem schopno – za pomoci lékařů přežít mimo dělohu. Stále jsem však ještě slabé. Obličej se mi více zakulacuje, řasy a obočí mám plně vyvinuté. Procvičuji si dýchání vdechováním plodové vody, i když plíce nemám zatím plně zralé. Aby plíce mohly přijímat a vytlačovat vzduch, formují se mi dýchací cesty. V plicích se mi začínají vyvíjet krevní cévy a pokračuje zrání plicních sklípků (alveol). Začínají se mi vytvářet bílé krvinky, které jsou nezbytné pro boj s infekcí.