První trimestr - do 12. týdne

Příběh o vývoji nenarozeného dítěte je neuvěřitelný. Život začíná jako oplozené vajíčko a roste a mění se v plně vyvinutou lidskou bytost, vybavenou všemi základními funkcemi, aby přežila ve vnějším světě.“

Více se dočtete na: Deansová, A. Kniha knih o mateřství. Fortuna Print, 2004, s. 30 - 50

Určování těhotenství

Délka těhotenství a výpočet termínu porodu se určuje podle menstruace - doba těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace a upřesňuje se ultrazvukovým vyšetřením.

 

Oplodnění

Otcova spermie se setkala ve vejcovodu s matčiným vajíčkem. Dvě buňky

splynou – nepozorovaně, neviditelně – a začne se nový jedinečný život. O mnoha

věcech je již rozhodnuto včetně pohlaví dítěte, barvy očí a vlasů, osobnosti, charakteru

atd. Toto je okamžik, kdy vše začalo.

 

Vývoj dítěte týden po týdnu

1. - 5. týden těhotenství

V následujících dnech po oplodnění se zygota rychle dělí a postupuje vejcovodem do dělohy. Přibližně osm dnů od oplodnění se uhnízdí v děložní sliznici a rozděluje na dvě buněčné linie. Z jedné skupiny (trofoblastu) vzniká placenta a druhá skupina (embryoblast) je základem pro vývoj dítěte. Embryoblast se rozdělí na tři zárodečné vrstvy, ze kterých se vyvinou orgány dítěte. Z vnitřní vrstvy vzniknou játra, slinivka břišní, močový měchýř, štítná žláza a sliznice trávícího ústrojí. Ze střední vrstvy se vyvinou svaly, kosti, chrupavka, krevní cévy a ledviny. Vnější vrstva je základem pro mozek a nervový systém, kůži a ochlupení.Přibližně 15. den života embrya se zformují první primitivní nervové buňky, které budou ovládat tělesné funkce a zároveň se stanou sídlem vědomí. Tato fáze většinou bývá považována za počátek života jako takového. Je to proto, že tyto nervové buňky jsou zároveň buňky, které jednou budou součástí mozku, tedy i sídlem vědomí. Bez mozkových buněk by nebylo vyjadřování ani vnímání, a proto je funkce mozku úzce spjata s počátkem i koncem života.“

 

Dále již můžeme nechat vyprávět "Nenarozeného" samotného – každý z nás čtenářů (a čtenářek) tímto prošel....

 

6. týden těhotenství – Jsou mi 4 týdny a měřím od temene po kostrč 2 až 4 mm.

I když jsem maličké pouhých 2 až 4 mm už mám mozek! Vytváří se mi srdeční stěny a v tomto období mi srdce úplně poprvé zabuší a krev mi bude rozváděna drobounkými krevními vlásečnicemi. Moje tělo má tvar písmene C, zřetelně se dá rozeznat moje hlava. Vyvíjí se mi už krk a čelisti.Také jsou již patrné drobné pupeny, ze kterých se mi později vyvinou horní a dolní končetiny. Nakonec vznikají varlata (když jsem chlapec) nebo vaječníky (pokud jsem holčička), které vypadají jako shluk buněk.

 

7. týden těhotenství – Je mi 5 týdnů a měřím 5 až 10 mm.

Začínám vypadat více jako člověk, téměř mi vymizí ocasní část. Hlavu mám však stále stále hrbolatou a vychýlenou dopředu. Jsou mi viditelné rty, jazyk a pupeny prvních zubů. Prodlužují se mi končetiny a tvarem ruce a nohy připomínají pádlo. V plicích se mi formují hlavní vzduchové průduchy – bronchi. Vyvíjejí se mi také střeva a dokonce již mám slepé střevo a slinivku břišní. Rozděluje se mi srdce na pravou a levou komoru a bije asi 150krát za minutu.

 

8. týden těhotenství – Je mi 6 týdnů a měřím 14 až 20 mm.

Hlavu mám stále větší než zbytek těla, dáel se mi vyvýjí obličejové rysy. Už mám patrný jazyk a nozdry, čelist mi splývá s tvarem úst. Tento týden je klíčový pro vývoj zrakového, sluchového a statického ústrojí, která nesou zodpovědnost za udržování rovnováhy a sluch. Většina vnitřních orgánů - srdce, mozek, játra, plíce a ledviny se mi vyvinuly do základní podoby. Pod kůží tenkou jako papír se mi rýsuje síť krevních cév. Kostru mám doposud z chrupavky, kterou postupně budou nahrazovat kostní buňky. Prodlužují se mi končetiny a zpevňují se, začínají se mi tvořit klouby. Začínám se pohybovat, ale maminka to ještě necítí.

 

9. týden těhotenství – Jsem staré 7 týdnů a měřím 22 až 30 mm.

Ruce, nohy a celé končetiny mi rostou poměrně rychle. Prsty na rukou i nohou už mám téměř dokončeny a na prstech se mi vytvářejí bříška. Oční víčka mi téměř překrývají oči, čelisti mám úplně vyvinuté a nos začíná nabývat svého tvaru.V tomto období se mi vyvine základ bránice, hlavního dýchacího svalu, který mi po porodu umožní samostatné dýchání. Vyvíjí se mi pupečník, který bude komunikační tepnou mezi tmnou a tělem mojí maminky – zajistí mi výměnu látek. I v tomto raném stadiu těhotenství jsem v děloze extremně čilé. Jsem neustále v pohybu, spím jen velmi krátce.

 

10. týden těhotenství – Je mi 8 týdnů, měřím 31 až 42 mm a vážím asi 5 g.

Od tohoto týdne mě už nenazývají zárodek (embryo), ale plod (fetus). Mozek mi roste rychlým tempem. Oči a nos mám zřetelně viditelné, ale oční víčka mám zatím slepená a neotevřou se mi až do 24. týdne. V dásních se mi formuje 20 drobných výčnělků – první zuby. Rovněž už mám vytvořenu většinu kloubních spojení včetně zápěstí a kotníků. Na nohou a rukou mám vidět prsty, které jsou od sebe oddělené. Můj nervový systém reaguje a hodně vnitřních orgánů mi začíná fungovat. I nadále se mi vyvýjí plíce, pokračuej mi vývoj žaludku a střev. Přemístily se mi ledviny do své konečné pozice v horní části břicha. Srdce mám zcela vyvinuté.

 

11. týden těhotenství – Jsem staré 9 týdnů, měřím 44 až 60 mm a vážím tak 8 g.

Mám zcela vytvořeny všechny životně důležité orgány – mozek, plíce, játra, ledviny a střeva – začínají pracovat. Po zbytek těhotenství už mi jen porostou. V očích se mi začínají vyvíjet duhovky a ke konci tohoto týdne mám již kompletně vyvinuté i vnitřní ucho. Už můžu zívat, sát a polykat. Dokončuje se mi vývoj nehtů a vyvíjí se mi jemné ochlupení (lanugo). Srdce mi pumpuje krev ke všem vnitřním orgánům a pupeční šňůrou mi proudí krev do placenty.

 

12.týden těhotenství – Je mi 10 týdnů, měřím asi 61 mm a vážím 8 až 14 g.

Už jsem nabylo všech rysů, které ze mě dělají lidskou bytost. Prsty se mi oddělily a rostou mi na nich nehty. Kostra se mi zpevňuje. Moje pohlavní orgány začínají nabývat charakteristické znaky. V krku se mi utvářejí hlasivky a na spodině lebeční uložená hypofýza mi začíná produkovat hormony. Můj trávicí systém má již vyvinutou střevní peristaltiku a dokáže z potravy vstřebávat glukózu. Už dokážu pohybovat končetinami, prsty, umím se smát, mračit a cucat si palec.